1
2
3
4
5
6
7
8

Sve novosti

8.10.2020.
ZAVRŠENA OBUKA ZA OSNOVNU JEDINICU INTERVENTNOG TIMA HCK

ZAVRŠENA OBUKA ZA OSNOVNU JEDINICU INTERVENTNOG TIMA HCK

U organizaciji DCKIŽ održana je Obuka za osnovnu jedinicu interventnog tima HCK. Nakon uspješno odrađenog dvodnevnog teorijskog dijela treninga ovaj vikend 13 volontera iz GDCK Labin i Pazin odradili su i praktični dio treninga uz pomoć instruktora HCK s područja IŽ. Tečaj je prošao u radnoj atmosferi s puno primjera iz prakse. Vatrogasci iz JVP Labin pružili su logističku potporu.


Preuzeto sa www.hck-istra.hr

 Galerija

Više..

8.10.2020.
SOLIDARNOST NA DJELU 2020.

SOLIDARNOST NA DJELU 2020.

Danas se provodi 48. akcija "Solidarnost na djelu 2020" kao zajednička akcija svih društava Hrvatskog Crvenog križa. Akcija se provodi pod sloganom "Ne dvoji, za drugog izdvoji".
Gradsko društvo Crvenog križa Pazin akciju će provesti u suradnji sa školama, te će danas od 10.00 do 12.00 sati djelatnici i volonteri biti na Trgu slobode u Pazinu.
U akciji će se prikupljati novac. Građanima će za donirani novac biti uručen novčani bon. Bon će imati oznaku vrijednosti od jedne ili pet kuna, pripadajući broj, te pečat Gradskog društva Crvenog križa Pazin.
Darovani novac namijeniti će se za nabavu artikala za pripremu paketa povodom novogodišnjih blagdana koji će se podijeliti osobama u potrebi.

Više..

1.10.2020.
Međunarodni dan starijih osoba i Dekada zdravog starenja 2020 - 2030

Međunarodni dan starijih osoba i Dekada zdravog starenja 2020 - 2030

Glavna skupština Ujedinjenih naroda donijela je 14. prosinca 1990. godine Odluku (45/106) prema kojoj se 1. listopada obilježava Međunarodni dan starijih osoba, s ciljem jačanja podrške osobama starije dobi. Starost nije bolest, već je starost životno razdoblje povezano s dobi iznad 65 godina. Starenje počinje od začeća i traje do smrti kao prirodan, ireverzibilan proces koji stalno napreduje. Ovogodišnja tema Međunarodnog dana starijih osoba povezana je s oboljenjem COVID-19 i osobama starije dobi.

Demografsko starenje

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije u svijetu živi približno jedna milijarda ljudi u dobi iznad 60 godina, a daljnja predviđanja ukazuju na porast broja osoba starije dobi (iznad 65 godina) i do dvije milijarde do 2050. godine. Udio osoba starije dobi u svijetu sve je veći pa postaje globalni trend zbog kojeg se sve više mijenjaju društveni i ekonomski odnosi.
 
Starenje populacije u 21. stoljeću postaje javnozdravstveni prioritet jer je starijim osobama potrebno omogućiti što duži životni vijek u dobrom zdravlju. Funkcionalno sposobna i zdrava osoba starije dobi može biti koristan član zajednice i potencijal za prijenos umijeća, vještina i radnog iskustva na mlađu dob.
 
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine u Republici Hrvatskoj živi 758.633 starijih osoba (17,7 posto) od 65 i više godina. Prosječna dob stanovnika su 42 godine pa Republika Hrvatska spada u jednu od najstarijih nacija Europe. Sve se više nameće pitanje novih modela zdravstvene zaštite i skrbi o starijim osobama, a ulaganje u zdravo starenje postaje neizbježno zbog održivosti mirovinskog sustava.

Dekada zdravog starenja, 2020-2030

 
Na 73. Skupštini Svjetske zdravstvene organizacije održanoj 3. kolovoza 2020. godine, proglašena je „Dekada zdravog starenja 2020-2030“, kao poziv svim državama svijeta o značaju desetogodišnjeg razdoblja za poduzimanje zajedničkih akcija zbog unapređenja života starijih ljudi, njihovih obitelji i zajednica u kojima žive. Konkretne akcije određene su prioritetima o zdravom starenju, kako bi se ukazalo na njihovu važnost jer je potrebno: povezati sve ljude svijeta izgradnjom zajedničke platforme za inovacije; planirati akcije koje kreiraju nove politike za duži život; prikupljati globalne podatke i promicati istraživanja o potrebama starijih osoba; organizirati dugotrajnu zdravstvenu i socijalnu skrb prema potrebama starijih osoba; osigurati ljudske resurse za provođenje integrirane skrbi za starije osobe; pokrenuti globalnu kampanju protiv „dobizma“ i promjene razmišljanja i djelovanja o godinama i starenju; podržati ekonomska ulaganja i bolje razumijevanje zdravog starenja; razvijati globalnu mrežu prijateljskih gradova o zdravom starenju.

Zdravo starenje i COVID-19

Svjetska zdravstvena organizacija definira „zdravo starenje“ kao proces održavanja zdravlja i funkcionalne sposobnosti, koji omogućava blagostanje u starijoj dobi i u sredini koja podržava njihovo samostalno socijalno uključivanje, dostojanstveno, bez predrasuda i diskriminacije. Osnove za zdravo starenje postavljaju se u mlađoj životnoj dobi pozitivnim zdravstvenim ponašanjem. Najčešće zdravstvene poteškoće koje se javljaju u starijoj dobi vezane su uz kronične nezarazne bolesti (visoki krvni tlak, dijabetes, ozljede i dr.), uz prateće promjene koje zahvaćaju i druge organe (vid ili sluh).
 
Pojavom oboljenja COVID-19 u 2020. godini starije osobe trebaju biti posebno zaštićene od širenja zaraze koronavirusom poštujući preporučene epidemiološke mjere (izbjegavati javna okupljanja, održavati socijalne kontakte telefonom, održavati fizičku udaljenost od jednog metra u kontaktu sa članovima obitelji ili drugim bliskom osobama, održavati higijenu doma, osobnu higijenu, a posebno higijenu ruku).
 
Svjetska zdravstvena organizacija posebno ističe važnost odnosa prema starenju i osobama starije dobi jer se izraz „dobizam“ (engl. Ageism) razvio s negativnim značenjem. Vizija Europske politike za dobrobit i zdravlje 2020. godine temelji se na razvoju društvenih i ekonomskih promjena izgradnjom prijateljske okoline (engl. Age-friendly) u kojoj je starenje „prilika“, a nije „teret“ za društvo. Svaka osoba bi trebala imati priliku živjeti zdrav i dug život, što ovisi o više čimbenika (individualni, socijalni, okolišni i dr.) i njihovoj interakciji.

Uloga IFRC i Hrvatskog Crvenog križa

 
Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC) poziva nacionalna društva Crvenog križa i Crvenog polumjeseca na smanjivanje svih oblika „dobizma“ i na razvoj međugeneracijske solidarnosti te stvaranje pozitivnog stava o starenju. Početkom 2019. godine u IFRC je osnovana savjetodavna radna skupina „Zdravo starenje“ (eng. Healthy Ageing Advisory Group), čiji je član i Hrvatski Crveni križ, a s ciljem osnaživanja postojećih i razvoja novih programa za starije osobe u radu nacionalnih društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.
 
Hrvatski Crveni križ i društva Crvenog križa provode različite programe (Pomoć u kući, Dostava obroka, Dnevni boravak) za starije osobe. Zbog prevencije širenja koronavirusa aktivnosti se odvijaju u skladu sa zaštitnim mjerama za očuvanje zdravlja starijih osoba.
 
Iz Hrvatskog Crvenog križa je tijekom epidemije COVID-19 pružena humanitarna pomoć za 21.431 stariju osobu (paketi hrane i higijenskih potrepština, dostava namirnica, lijekova i dr.).
 
Izvori:

https://www.who.int/initiatives/decade-of-healthy-ageing
 
https://www.un.org/en/observances/older-persons-day


Preuzeto sa www.hck.hr

Više..

1.10.2020.
Obilježen Međunarodni dan starijih osoba

Obilježen Međunarodni dan starijih osoba

Gradsko društvo Crvenog križa Pazin je danas, u suradnji s Gradom Pazinom, obilježilo Međunarodni dan starijih osoba u dvorani Istra u Spomen domu.

Sudjelovali su gradonačelnik Grada Pazina Renato Krulčić, pročelnica Upravnog odjela za samoupravu, upravu i društvene djelatnosti Grada Pazina, Nevija Srdoč te ostali djelatnici Grada Pazina, predsjednica Sindikata umirovljenika - Podružnica Pazin - Mirjana Monas, predsjednik Udruge umirovljenika Pazinštine – Damir Črnja, članovi radnog tima za izgradnju Doma za starije osobe i Centra za pružanje izvaninstitucijskih socijalnih usluga Pazin, djelatnici GDCK Pazin, predstavnici medija i korisnici Dnevnog boravka za starije osobe Pazin.

Ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Pazin je pozdravila sve prisutne, a najljepši pozdrav uputila je svim starijim osobama, a posebno  korisnicima Dnevnog boravka za starije osobe Pazin i korisnicima kojima se pruža socijalna usluga pomoć u kući u čast kojih je organizirano ovo druženje. Čestitala je Međunarodni dan starijih osoba koji se obilježava od 1990.g. odlukom Glavne skupštine Ujedinjenih naroda s ciljem unaprjeđenja i očuvanja zdravlja, funkcionalne sposobnosti i kvalitete života starijih osoba, te podrazumijeva aktivno sudjelovanje i sigurnost starijih osoba u zajednici u kojoj žive.

Predstavila je programe koje GDCK Pazin provodi s ciljem poboljšanja kvalitete života starijih osoba: pružanje socijalne usluge pomoć u kući i Dnevni boravak za starije osobe Pazin. Naglasila je da bez podrške Jedinica lokalne samouprave i  bez više različitih izvora financiranja (JLS, Istarska županija, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike GDCK Pazin ne bi bilo u mogućnosti provoditi navedene programe.

Rekla je da je GDCK Pazin u  listopadu prošle godine  prijavilo projekt SOS – SKRB O STARIJIMA koji je dio većeg projekta kojeg Grad Pazin planira već duže vrijeme, a to je izgradnja Doma za starije osobe i  Centra za pružanje izvaninstitucijskih socijalnih usluga Pazin.  Projekt je prijavljen na poziv Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u partnerstvu s Gradom Pazinom i Centrom za socijalnu skrb Pazin. Prije nekoliko dana dobivena je obavijest da je projekt prošao 2. fazu postupka dodjele bespovratnih sredstava koja obuhvaća administrativnu provjeru, provjeru prihvatljivosti prijavitelja i partnera, projekta i aktivnosti, troškova, ocjenu kvalitete, te je upućen u 3. fazu – donošenje Odluke o financiranju.

Gradonačelnik Grada Pazin je zatim održao prezentaciju izgradnje Doma za starije osobe i  Centra za pružanje izvaninstitucijskih socijalnih usluga Pazin. Rekao je što je do sada učinjeno, te što slijedi. U 2020. dobivena je građevinska dozvola i u tijeku je priprema javne nabave za izgradnju i početak gradnje 1. faze. U 2021. godini slijedi nastavak gradnje. U 2022. godini planira se nastavak gradnje, opremanje, osnivanje ustanove i tehnički pregled, dobivanje uporabne dozvole. U 2023. godini očekuje se početak rada Doma za starije osobe i Centra za pružanje izvaninstitucijskih socijalnih usluga (pomoć u kući i poludnevni boravak za starije osobe). Predstavio je izgradnju građevine u dvije faze, funkcionalnu organizaciju prostora glavne zgrade, kapacitet doma, troškove izgradnje i opremanja, te način financiranja izgradnje i opremanja, projekt „SOS – SKRB O STARIJIMA“. Sudionici su imali priliku vidjeti kako će izgledati građevina izvana i iznutra. Čestitao je Međunarodni dan starijih osoba.

Nazočnima su se obratili i ravnateljica Centra za socijalnu skrb Pazin, te predsjednici udruga umirovljenika.


https://www.pazin.hr/u-znaku-inkluzivne-skrbi-i-skorog-pocetka-izgradnje-doma-za-starije-obiljezen-medunarodni-dan-starijih-osoba/ 

Više..

24.9.2020.
OBUKA ZA OSNOVNU JEDINICU INTERVENTNOG TIMA HCK

OBUKA ZA OSNOVNU JEDINICU INTERVENTNOG TIMA HCK

U subotu i nedjelju, 19. i 20. rujna 2020.g. u organizaciji Društva Crvenog križa Istarske županije održana je Obuka za osnovnu jedinicu HCK. Treningu je pristupilo 11 polaznika iz GDCK Labin te 4 iz GDCK Pazin. Ovo je prvi trening održan na području Istarske županije po novim Smjernicama za Operativne snage HCK. Prvi vikend odrađen je teorijski dio obuke dok će se 3. i 4. listopada 2020.g. održati praktični dio treninga. Obuku su održali instruktori HCK s područja Istarske županije.

Preuzeto sa www.hck-istra.hr 

Više..

15.9.2020.
Svjetski dan prve pomoći

Svjetski dan prve pomoći

Svjetski dan prve pomoći obilježen je 12. rujna 2020.g.

Uslijed pandemije koronavirusa i poteškoća u organiziranju aktivnosti, prvenstveno u školama, Međunarodna federacija Crvenog križa i Crvenog polumjeseca i Globalni referentni centar za prvu pomoć, odlučili  su odgoditi planiranu temu „Prva pomoć u školi” za Svjetski dan prve pomoći  2020. godine.
Svi već proizvedeni materijali, edukativni letci i studije ponovno će se koristiti za sljedeću kampanju 2021. godine. Ovogodišnja tema stoga je posvećena aktivnostima koje se vežu uz Covid 19.
 
Nalazimo se u vremenu kada se humanitarne organizacije nalaze na određenoj prekretnici. Potrebno je stvoriti i razviti nove pristupe za osnaživanje zajednica u budućnosti. Usprkos trenutnoj globalnoj zabrinutosti vezanoj uz COVID-19 i fokusiranosti na prevenciju, sprječavanje širenja i liječenje, ostale bolesti i ozljede su još uvijek prisutne. Pravovremenim i pravilnim pružanjem prve pomoći može se spriječiti opterećenost zdravstvenog sustava.

Trenutna kriza ima utjecaj na tečajeve prve pomoći kako za predavače tako i za volontere, mnogi tečajevi ili radionice su odgođeni ili im je smanjen broj. Iznimno je važno da društva Crvenog križa koja održavaju tečajeve primjenjuju sve preporučene mjere za sprečavanje širenja koronavirusa te da dijele informacije o preventivnim mjerama posebno zbog poplave lažnih vijesti kojima smo svi izloženi.
Društva Crvenog križa moraju razmotriti i izabrati najbolje načine komunikacije za prenošenje informacija ovisno o okolnostima i ljudima kojima se obraća, poštujući smjernice i ciljane grupe (djeca, mladi, roditelji, učitelji(profesori), stariji. Potrebno je obratiti pozornost na sadržaj i način podučavanja s obzirom na dob, spol, etničku pripadnost i invalidnost, koristiti digitalne medije za prenošenje informacija te uključivati poruke o prevenciji širenja koronavirusa. Postoji samo nekoliko izmjena u trenutačnim preporučenim protokolima o prvoj pomoći, a većina se odnosi na sprečavanje ili minimiziranje rizika od prijenosa virusa.
COVID-19 je najveća svjetska kriza zadnjih godina, tisuće života je izgubljeno, a svjetska se ekonomija vjerojatno suočava s najgorom recesijom od 1930-ih. Rezultat toga su gubitci radnih mjesta i prihoda za mnoge ljude, što je nanijelo štetu zdravlju i održivom razvoju. Između veljače 2020. i lipnja 2020. došlo je do značajnog smanjenja pristupa medicinskoj pomoći te mogućnosti održavanja edukacija iz prve pomoći. Ljudi se i dalje ozljeđuju i razbolijevaju, međutim, danas se mnogi ustručavaju nazvati hitne službe ili ne žele otići u bolnicu zbog straha od izlaganja zarazi koronavirusom. Osobe koje nemaju znanje iz prve pomoći, bespotrebno pristupaju stručnoj medicinskoj  pomoći, i tako povećavaju rizik od izloženosti virusu te opterećuju zdravstveni sustav. Hitne službe i bolnice (npr. u velikim gradovima) mogu biti prekapacitirane što opet dovodi do odgođene pomoći.
Ključne poruke:
 

  • Širite činjenice, a ne strah. #SpreadFactsNotFear
  • U edukaciju iz prve pomoći uključiti preporuke za sprečavanje koronavirusa.
  • Svjetski dan prve pomoći ujedno je prilika da pokažemo našu zajedničku zahvalnost za 13 milijuna volontera na njihovu izuzetnu predanost humanitarnom cilju i našim temeljnim načelima, zahvalimo im na dobroti, hrabrosti i nesebičnosti.


Upute za pružanje prve pomoći tijekom COVID-19

Preuzeto sa www.hck.hr

Više..

15.9.2020.
Tjedan borbe protiv tuberkuloze

Tjedan borbe protiv tuberkuloze

Premda se posljednjih nekoliko desetljeća sve više govori o „pandemiji kroničnih nezaraznih bolesti“ (bolesti srca i krvnih žila, maligne bolesti, dijabetes, ozljede i dr.) koje su postale vodeći uzrok bolesti i smrtnosti suvremenog doba, aktualna pandemija COVID-19 nas i dalje podsjeća na važnost prevencije i suzbijanja zaraznih bolesti. Prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2018. godine, u svijetu je od tuberkuloze umrlo 1,5 milijun ljudi, a od nje je oboljelo 10 milijuna osoba (3.2 milijun žena, 5.7 milijun muškaraca, 1.1 milijun djece).

Tuberkuloza je deveti od 10 vodećih uzroka smrti svih (zaraznih i nezaraznih) bolesti i vodeća zarazna bolest od koje se svake godine najviše umire u svijetu.
 
Uzročnik tuberkuloze i širenje zaraze
 
Uzročnik tuberkuloze je bakterija štapićastog oblika (Mycobacterium tuberculosis) ili bacil tuberkuloze, poznat i kao Kochov bacil, prema istraživaču dr. Robertu Kochu koji je 1882. godine objavio svoje otkriće o uzročniku tuberkuloze. Tuberkuloza prvenstveno zahvaća pluća, ali može zahvatiti i neke druge organe (mozak, bubrezi, kosti) pa se tad govori o izvanplućnoj tuberkulozi.
 
Izvor zaraze je bolesna osoba u čijem se iskašljaju nalaze bacili tuberkuloze, koji se šire kapljičnim putem zrakom (aerosolom) kao prehlada (govor, kašalj, kihanje) i koji udisanjem dospijevaju u pluća. Bacil tuberkuloze može opstati u ljudskom tijelu i bez znakova bolesti (latentna infekcija) pa zaražena osoba ne mora nužno oboljeti, niti je zarazna za druge osobe u okolini.
 
Širenju zaraze pogoduje bliski kontakt s osobom oboljelom od tuberkuloze (kućanstvo, radno mjesto, zajednički smještaj i sl.). Od tuberkuloze može oboljeti svatko, no češće se javlja u odrasloj dobi kao bolest nekih skupina ljudi (osobe starije dobi, beskućnici, zatvorenici, raseljene osobe, alkoholičari, pušači) zbog neishranjenosti, loših higijenskih uvjeta ili niskog životnog standarda. Smatra se kako je tuberkuloze postala najčešća pridružena zarazna bolest i vodeći uzrok smrti među oboljelima od AIDS-a.
 
Simptomi i liječenje tuberkuloze
 
Kod većine ljudi, bacil tuberkuloze se uništava vlastitom otpornošću organizma pa samo manji broj osoba oboli od aktivne i većinom plućne tuberkuloze. Svaka neliječena osoba oboljela od tuberkuloze može zaraziti od 10 do 15 osoba godišnje, a barem jedna od njih će oboljeti. Tuberkuloza se većinom otkriva slučajno pojavom općih simptoma i znakova bolesti koji traju duže od tri tjedna (kašalj, povišena temperatura, noćno znojenje, gubitak apetita i tjelesne mase, umor).
 
Tuberkuloza je izlječiva zarazna bolest ako se otkrije na vrijeme i pravilno liječi redovitim uzimanjem više lijekova istodobno (antituberkulotici). Liječenje tuberkuloze započinje u bolnici u trajanju dva mjeseca, a nakon otpusta iz bolnice traje još četiri mjeseca kod kuće, pridržavajući se liječničkih uputa.
 
Nepravilno liječenje smanjuje mogućnost izlječenja, a može dovesti i do razvoja težih oblika multirezistentne tuberkuloze (stvaranje otpornosti prema nekim ili svim lijekovima) od koje godišnje oboli gotovo 500 tisuća osoba. Tuberkulozni bolesnik koji se ne liječi opasan je za okolinu, a 50 posto neliječenih bolesnika umire tijekom pet godina. Najbolja primarna prevencija protiv tuberkuloze je cijepljenje.
 
Proširenost tuberkuloze u svijetu i Hrvatskoj
 
Premda oboljelih od tuberkuloze ima u svim zemljama svijeta, ipak najviše oboljelih živi u zemljama Azije i Afrike južno od Sahare (Bangladeš, Filipini, Indija, Indonezija, Južna Afrika, Kina, Nigerija, Pakistan). U Hrvatskoj je posljednjih desetljeća zabilježen pad broja osoba oboljelih od tuberkuloze, koji prema posljednjim dostupnim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iznosi devet oboljelih na 100 tisuća stanovnika. Jedna četvrtina osoba oboljelih od tuberkuloze starija je od 70 godina.
 
Bez obzira što je epidemiološka situacija u Hrvatskoj dobra i pod kontrolom, ipak na tuberkulozu treba stalno misliti, osobito kod upale pluća koja ne prolazi uz uobičajeni antibiotik ili kod osoba koje dugotrajno i suho kašlju. Posljednjih godina uočen je porast broja osoba oboljelih od tuberkuloze kod onih koji boluju od kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB), dijabetesa, malignih bolesti ili kod osoba koje su oslabljenog imuniteta. Njihovo liječenje traje najmanje godinu dana.
 
Svake godine Hrvatski Crveni križ obilježava zajedničku akciju svih društava Hrvatskog Crvenog križa kao Tjedan borbe protiv tuberkuloze od 14. do 21. rujna, čime se želi podsjetiti sve stanovnike, oboljele osobe i članove njihovih obitelji na važnost sprečavanja, ranog otkrivanja i pravilnog liječenja tuberkuloze kao zarazne bolesti u našoj zemlji.
 

ČUVAJTE SVOJA PLUĆA!

Preuzmite oznaku za knjige "Tjedan borbe protiv tuberkuloze"


Izvor:

Preuzeto sa www.hck.hr

Više..

13.8.2020.
Međunarodni dan mladih: Zajedno za zeleniju budućnost!

Međunarodni dan mladih: Zajedno za zeleniju budućnost!

Tema Međunarodnog dana mladih 2020. godine je „Uključivanje mladih za globalno djelovanje“. Obilježava se 12. kolovoza.


Odbor mladih Hrvatskog Crvenog križa osmislio je i započeo provedbu programa „Crveni križ u zelenom okviru“ s ciljem podizanja svijesti o klimatskim promjenama.

U sklopu programa, mladi Hrvatskog Crvenog križa su kreirali niz informativnih i edukativnih materijala koji će biti objavljivani tijekom naredne godine kako bi tema klimatskih promjena i važnosti brige o okolišu došla do što većeg broja ljudi.

Osim toga, provodit će i mnoge druge aktivnosti usmjerene širenju svijesti o važnosti prilagodbe i smanjenju negativnih posljedica klimatskih promjena.

Kako bismo naglasili važnost njihova djelovanja, ovogodišnji Međunarodni dan mladih, obilježavamo početkom digitalne kampanje programa mladih - „Crveni križ u zelenom okviru“.

Također, želimo zahvaliti svim mladima Hrvatskog Crvenog križa za njihov doprinos koji je više nego značajan.

Sretan vam dan mladih!


Preuzeto sa www.hck.hr

Više..

3.8.2020.
Sprječavanje širenja koronavirusa tijekom akcija darivanja krvi

Sprječavanje širenja koronavirusa tijekom akcija darivanja krvi

Budući da je dobrovoljno davanje krvi važno za podmirivanje nužnih zaliha krvi i osiguravanje funkcionalne zdravstvene skrbi, od neizmjerne je važnosti kontinuirano provođenje akcija dobrovoljnog davanja krvi i tijekom pandemije koronavirusa (COVID-19).

Kako bi se spriječilo širenje zaraze koronavirusom tijekom održavanja akcija dobrovoljnog davanja krvi, Hrvatski zavod za javno zdravstvo nalaže da se:  

  • u prostorima provođenja akcije davanja krvi održavaju najviši higijenski standardi
  • strogo pridržavaju mjere udaljenosti između osoba (najmanje 1 do 2 metra),
  • osiguraju punktovi za dezinfekciju ruku djelatnika i darivatelja,
  • nose zaštitne maske kako kod djelatnika, tako i kod darivatelja krvi,
  • mjeri tjelesna temperatura beskontaktnim toplomjerom svim dobrovoljnim darivateljima krvi u okviru liječničkog pregleda.


Mole se darivatelji krvi da izbjegavaju bliži socijalni kontakt i da se suzdrže od uobičajenih mjera neverbalnog komuniciranja kao što je rukovanje.

Nužno je ograničiti broj darivatelja koji su istovremeno nazočni u prostorijama te osiguravati protočnost od mjesta uzimanja anamnestičkih podataka darivatelju krvi do mjesta venepunkcije.

Darivanju krvi mogu pristupiti osobe koje NISU:

  • putovale izvan Republike Hrvatske zadnjih mjesec dana,
  • bile u kontaktu s osobama koje su zaražene ili se nalaze u samoizolaciji,
  • imale simptome infekcije dišnih putova, temperaturu, kašalj, kratak dah, otežano disanje.
  • imale infekciju SARS-CoV-2.


Osobe koje pripadaju nekoj od navedenih skupina ne mogu dati krv dok ne prođe period od najmanje 28 dana.

U slučaju promjena mjera vezanih za organizaciju i provođenje akcija davanja krvi koje su propisali Nacionalni stožer i nadležne institucije, pravovremeno ćemo objaviti informacije.


Preuzeto sa www.hck.hr

Više..


Kalendar događanja

Srpanj
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 23 24 25 26 27
28 29 30 31


Info i kontakt

Gradskog društva Crvenog križa Pazin

Adresa

Prolaz Ernesta Jelušića 2
52000 Pazin

Telefon/Fax

Telefax: 052/ 624-079
Telefon: 052/623-405
Ravnateljica: 091 5392549
Dnevni boravak/voditelj pomoći u kući: 052/623-039

Podaci o udruzi

Registarski broj: 18000316
RNO broj: 0010260
NKO broj: 8899 OIB: 35895756430
MB: 03159329
Žiro-račun: HR942402006-1100134118 (ERSTE BANKA)

Rješenjem Ureda državne uprave u IŽ Klasa: UP/I-550-01/16-01/11, Ur.broj: 2163-05-03-16-12 udruzi je odobreno prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći sukladno čl. 2 Zakona o humanitarnoj pomoći(NN 102/15)

<